Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F1910CS
RC1608F1910CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F1910CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 191 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F1910CS.pdf
Availability of RC1608F1910CS
QUANTITY
RC1608F1910CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F1910CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F1910CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F1910CS
Related LinksRC1608, RC1608F1910CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F1910CS Details Description
Related parts for RC1608F1910CS
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
TRIAC 600V 16A TO220AB datasheet.pdf
IC OPT-ISOLATED MULTIFUNC 16SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 48TSOP datasheet.pdf
LENS FOR UXGA CAM 75MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ZSFP+ STACKED 2X4 W/4 LIGHT PIPE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
RES 110 OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf