Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F1910CS
RC1608F1910CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F1910CS
Brief Description
RES SMD 191 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F1910CS.pdf
Availability of RC1608F1910CS
QUANTITY
RC1608F1910CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F1910CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F1910CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F1910CS
Related LinksRC1608, RC1608F1910CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F1910CS Details Description
Related parts for RC1608F1910CS
JUMPER-H9991TR/A3047B/H9991TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER 2A 12-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
POT SLIDE 50K OHM .25W 45MM datasheet.pdf
508 TB PLU PLU DWON/SIDE datasheet.pdf
TSOP-40 I STENCIL datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ CMOS SMD datasheet.pdf