Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F2213CS
RC1608F2213CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F2213CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 221K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F2213CS.pdf
Availability of RC1608F2213CS
QUANTITY
RC1608F2213CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F2213CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F2213CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F2213CS
Related LinksRC1608, RC1608F2213CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F2213CS Details Description
Related parts for RC1608F2213CS
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A MINI2 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 A-B MALE BLACK 5M datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPDT 6A datasheet.pdf