Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F221CS
RC1608F221CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F221CS
Brief Description
RES SMD 220 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F221CS.pdf
Availability of RC1608F221CS
QUANTITY
RC1608F221CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F221CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F221CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F221CS
Related LinksRC1608, RC1608F221CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F221CS Details Description
Related parts for RC1608F221CS
KIT IC 74V/74LX SMD 18VAL 10EA datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 108KSPS 8-UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 50 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 135MA 5.3 OHM TH datasheet.pdf
A5 2.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
MICRO 31 M 6" RBW JACKP datasheet.pdf