Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F2870CS
RC1608F2870CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F2870CS
Brief Description
RES SMD 287 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F2870CS.pdf
Availability of RC1608F2870CS
QUANTITY
RC1608F2870CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F2870CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F2870CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F2870CS
Related LinksRC1608, RC1608F2870CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F2870CS Details Description
Related parts for RC1608F2870CS
RES SMD 11K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HD ARRAY 143POS MALE GOLD datasheet.pdf
LED DRAGON PLUS 455NM BLUE SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf