Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F2872CS
RC1608F2872CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F2872CS
Brief Description
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F2872CS.pdf
Availability of RC1608F2872CS
QUANTITY
RC1608F2872CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F2872CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F2872CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F2872CS
Related LinksRC1608, RC1608F2872CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F2872CS Details Description
Related parts for RC1608F2872CS
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK 2POS POWER 10.16MM datasheet.pdf
IC FPGA 800 I/O 1153FCBGA datasheet.pdf
XMITTER KEYFOB 315MHZ 4 BUTTON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES 39.0K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf