Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F332CS
RC1608F332CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F332CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F332CS.pdf
Availability of RC1608F332CS
QUANTITY
RC1608F332CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F332CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F332CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F332CS
Related LinksRC1608, RC1608F332CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F332CS Details Description
Related parts for RC1608F332CS
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO201 datasheet.pdf
LABEL INK JET CLOTH .5 X 1" datasheet.pdf
SENSOR PHOTODARLINGTON NPN SLOT datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP WB 5/8 138-150MHZ datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
COUNTER 7 CHAR 20-30V PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf