Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F332CS
RC1608F332CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F332CS
Brief Description
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F332CS.pdf
Availability of RC1608F332CS
QUANTITY
RC1608F332CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F332CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F332CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F332CS
Related LinksRC1608, RC1608F332CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F332CS Details Description
Related parts for RC1608F332CS
ASSEMBLY 6 POSITION 6 CONTACT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 18POS 15AU datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC VIDEO CROSSPOINT SWIT 80LQFP datasheet.pdf
THYRISTOR 245V 150A BUTTON datasheet.pdf
EDGECARD 120POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf