Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F333CS
RC1608F333CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F333CS
Brief Description
RES SMD 33K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F333CS.pdf
Availability of RC1608F333CS
QUANTITY
RC1608F333CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F333CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F333CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F333CS
Related LinksRC1608, RC1608F333CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F333CS Details Description
Related parts for RC1608F333CS
RES SMD 2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16LFCSP datasheet.pdf
JACK .032"-.046" .317"L SLD MNT datasheet.pdf
DISPLAY 660NM RED NUMERIC 0.52" datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 130MA 20.8 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf