Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F362CS
RC1608F362CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F362CS
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F362CS.pdf
Availability of RC1608F362CS
QUANTITY
RC1608F362CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F362CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F362CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F362CS
Related LinksRC1608, RC1608F362CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F362CS Details Description
Related parts for RC1608F362CS
TRANS PNP 45V 0.1A SMINI 3P datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1.8V 27W OUT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
INVERTER 0.1KW 200V 3PHS COMF datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 8pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf