Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F3651CS
RC1608F3651CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F3651CS
Brief Description
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F3651CS.pdf
Availability of RC1608F3651CS
QUANTITY
RC1608F3651CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F3651CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F3651CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F3651CS
Related LinksRC1608, RC1608F3651CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F3651CS Details Description
Related parts for RC1608F3651CS
CAP MICA 15PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IGBT 600V 23A 100W D2PAK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CONNECTOR BERGSTIK II/S-SMT/RR datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 24VDC datasheet.pdf