Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F3832CS
RC1608F3832CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F3832CS
Brief Description
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F3832CS.pdf
Availability of RC1608F3832CS
QUANTITY
RC1608F3832CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F3832CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F3832CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F3832CS
Related LinksRC1608, RC1608F3832CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F3832CS Details Description
Related parts for RC1608F3832CS
RES SMD 210K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TEE FTG BRACK LD/LDP/CD10 WHITE datasheet.pdf
SWITCH UNIT SQUARE ALT 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC STEREO AUD CODEC LP 32TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
POT LINEAR POSITION datasheet.pdf
IC MBR 10 BUTTON 10 LED 32QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SKT datasheet.pdf