Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F430CS
RC1608F430CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F430CS
Brief Description
RES SMD 43 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F430CS.pdf
Availability of RC1608F430CS
QUANTITY
RC1608F430CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F430CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F430CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F430CS
Related LinksRC1608, RC1608F430CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F430CS Details Description
Related parts for RC1608F430CS
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
IRON STAND W/SPONGE FOR WMP datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.04A 140 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
IC SYSTEM PWR MANAGMT 36USMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7S 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf