Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F434CS
RC1608F434CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F434CS
Brief Description
RES SMD 430K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F434CS.pdf
Availability of RC1608F434CS
QUANTITY
RC1608F434CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F434CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F434CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F434CS
Related LinksRC1608, RC1608F434CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F434CS Details Description
Related parts for RC1608F434CS
SSR OCMOS FET 150MA NO 6-SMD datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 12.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 32A TO-220 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
2X10POS MALE VERTICAL BOARD SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf