Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F515CS
RC1608F515CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F515CS
Brief Description
RES SMD 5.1M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F515CS.pdf
Availability of RC1608F515CS
QUANTITY
RC1608F515CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F515CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F515CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F515CS
Related LinksRC1608, RC1608F515CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F515CS Details Description
Related parts for RC1608F515CS
FUSE RESETTABLE 1.35A 60V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-SOIC datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE A 11POS datasheet.pdf
SURFACE DISC 4-1/2"XNH A VFN datasheet.pdf
CABLE 10COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf