Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F5623CS
RC1608F5623CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F5623CS
Brief Description
RES SMD 562K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F5623CS.pdf
Availability of RC1608F5623CS
QUANTITY
RC1608F5623CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F5623CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F5623CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F5623CS
Related LinksRC1608, RC1608F5623CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F5623CS Details Description
Related parts for RC1608F5623CS
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2MSPS SAR 48-VQFN datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 5POS TOP ENT 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 9POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SL-AL21N (PLASTIC) 2N/C+1N/O NPT datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 870MA 200 MOHM datasheet.pdf