Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F564CS
RC1608F564CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F564CS
Brief Description
RES SMD 560K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F564CS.pdf
Availability of RC1608F564CS
QUANTITY
RC1608F564CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F564CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F564CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F564CS
Related LinksRC1608, RC1608F564CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F564CS Details Description
Related parts for RC1608F564CS
IDC CABLE - MPD14K/MC14G/MPD14K datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.5A 16SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf