Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F5760CS
RC1608F5760CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F5760CS
Brief Description
RES SMD 576 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F5760CS.pdf
Availability of RC1608F5760CS
QUANTITY
RC1608F5760CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F5760CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F5760CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F5760CS
Related LinksRC1608, RC1608F5760CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F5760CS Details Description
Related parts for RC1608F5760CS
IC ADC 12BIT DUAL 40MSPS 64LQFP datasheet.pdf
RES 680 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN SPADE UNINS 18-22AWG datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
TERMINAL ZDU 6 ORANGE datasheet.pdf
GRACE INERTIA HEADER ASSY 4POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf