Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F680CS
RC1608F680CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F680CS
Brief Description
RES SMD 68 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F680CS.pdf
Availability of RC1608F680CS
QUANTITY
RC1608F680CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F680CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F680CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F680CS
Related LinksRC1608, RC1608F680CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F680CS Details Description
Related parts for RC1608F680CS
CAP THIN FILM 1.6PF 25V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.050DIA GOLD datasheet.pdf
CONN FORK NON-INSUL #8 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 45A datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.9A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 8pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf