Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F6812CS
RC1608F6812CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F6812CS
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F6812CS.pdf
Availability of RC1608F6812CS
QUANTITY
RC1608F6812CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F6812CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F6812CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F6812CS
Related LinksRC1608, RC1608F6812CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F6812CS Details Description
Related parts for RC1608F6812CS
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 486VC SMA datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
RES 8.8K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf