Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F681CS
RC1608F681CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F681CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 680 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F681CS.pdf
Availability of RC1608F681CS
QUANTITY
RC1608F681CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F681CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F681CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F681CS
Related LinksRC1608, RC1608F681CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F681CS Details Description
Related parts for RC1608F681CS
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GDT 200V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1000V 19A SP1 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf