Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F68R1CS
RC1608F68R1CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F68R1CS
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F68R1CS.pdf
Availability of RC1608F68R1CS
QUANTITY
RC1608F68R1CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F68R1CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F68R1CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F68R1CS
Related LinksRC1608, RC1608F68R1CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F68R1CS Details Description
Related parts for RC1608F68R1CS
CONN DUST COVER 12POS CLOSED datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
STARTR 3PHASE HYBRD 200-480V 20A datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 15V 100MA OUT datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CTV 28C 26#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT RECP datasheet.pdf
DIODE SWITCHING 75V 250MA SOT323 datasheet.pdf