Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F6983CS
RC1608F6983CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F6983CS
Brief Description
RES SMD 698K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F6983CS.pdf
Availability of RC1608F6983CS
QUANTITY
RC1608F6983CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F6983CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F6983CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F6983CS
Related LinksRC1608, RC1608F6983CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F6983CS Details Description
Related parts for RC1608F6983CS
IC MPU/RESET CIRC 3.20V SC70-4 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 30A SYNC 144BGA datasheet.pdf