Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F7152CS
RC1608F7152CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F7152CS
Brief Description
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F7152CS.pdf
Availability of RC1608F7152CS
QUANTITY
RC1608F7152CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F7152CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F7152CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F7152CS
Related LinksRC1608, RC1608F7152CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F7152CS Details Description
Related parts for RC1608F7152CS
DC/DC CONVERTER 2.5V 8W datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 16POS 15AU datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 7A RADIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf