Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F750CS
RC1608F750CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F750CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F750CS.pdf
Availability of RC1608F750CS
QUANTITY
RC1608F750CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F750CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F750CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F750CS
Related LinksRC1608, RC1608F750CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F750CS Details Description
Related parts for RC1608F750CS
HSHRINK MARKER .13X2" YLW 500/RL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 1.4A TO-220 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
IC FPGA 396 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
9XSTREAM 100MW ETH 19200BPS COM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG RED 100' datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf