Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F7682CS
RC1608F7682CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F7682CS
Brief Description
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F7682CS.pdf
Availability of RC1608F7682CS
QUANTITY
RC1608F7682CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F7682CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F7682CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F7682CS
Related LinksRC1608, RC1608F7682CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F7682CS Details Description
Related parts for RC1608F7682CS
RES 12.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 261 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 6A QC TERM datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 5% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 30A TO263AB datasheet.pdf