Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F912CS
RC1608F912CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F912CS
Brief Description
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F912CS.pdf
Availability of RC1608F912CS
QUANTITY
RC1608F912CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F912CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F912CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F912CS
Related LinksRC1608, RC1608F912CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F912CS Details Description
Related parts for RC1608F912CS
LENS FOR T1 RED ROUND datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 400MHZ 8SO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 52.4A I2PAK datasheet.pdf
CARD EDGE 36POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS CABLE PIN datasheet.pdf