Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J153CS
RC1608J153CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J153CS
Brief Description
RES SMD 15K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J153CS.pdf
Availability of RC1608J153CS
QUANTITY
RC1608J153CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J153CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J153CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J153CS
Related LinksRC1608, RC1608J153CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J153CS Details Description
Related parts for RC1608J153CS
CONN RCPT .635MM 104POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 800W datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A datasheet.pdf
GFCI WT DPLX 5-20 25' PORTPWR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCXO 120.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 200W datasheet.pdf