Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J153CS
RC1608J153CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J153CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J153CS.pdf
Availability of RC1608J153CS
QUANTITY
RC1608J153CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J153CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J153CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J153CS
Related LinksRC1608, RC1608J153CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J153CS Details Description
Related parts for RC1608J153CS
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 400W 100V datasheet.pdf
LED 7-SEGMENT DISPLAY datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 180MA 4.78 OHM SMD datasheet.pdf