Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J243CS
RC1608J243CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J243CS
Brief Description
RES SMD 24K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J243CS.pdf
Availability of RC1608J243CS
QUANTITY
RC1608J243CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J243CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J243CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J243CS
Related LinksRC1608, RC1608J243CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J243CS Details Description
Related parts for RC1608J243CS
VARISTOR 610V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 0402 SMD datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT NANOBLUE 802.11BG RG178 FLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS 0.8MM PCB datasheet.pdf