Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J301CS
RC1608J301CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J301CS
Brief Description
RES SMD 300 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J301CS.pdf
Availability of RC1608J301CS
QUANTITY
RC1608J301CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J301CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J301CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J301CS
Related LinksRC1608, RC1608J301CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J301CS Details Description
Related parts for RC1608J301CS
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOD723 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 4.56A 17 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 125V datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
CABLE LUG 6 MM2 datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 0606 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf