Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J364CS
RC1608J364CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J364CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J364CS.pdf
Availability of RC1608J364CS
QUANTITY
RC1608J364CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J364CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J364CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J364CS
Related LinksRC1608, RC1608J364CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J364CS Details Description
Related parts for RC1608J364CS
CAP FILM 0.043UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CONN PLUG 1 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 81.6K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 860MA 448 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf