Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J391CS
RC1608J391CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J391CS
Brief Description
RES SMD 390 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J391CS.pdf
Availability of RC1608J391CS
QUANTITY
RC1608J391CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J391CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J391CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J391CS
Related LinksRC1608, RC1608J391CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J391CS Details Description
Related parts for RC1608J391CS
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
DOOR STEEL 62.75X19.33" BE/GY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAR 24-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 800MA 819 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf