Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J395CS
RC1608J395CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J395CS
Brief Description
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J395CS.pdf
Availability of RC1608J395CS
QUANTITY
RC1608J395CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J395CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J395CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J395CS
Related LinksRC1608, RC1608J395CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J395CS Details Description
Related parts for RC1608J395CS
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 7.62MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MET HDR 5RX2M SIG PF datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf