Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J3R0CS
RC1608J3R0CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J3R0CS
Brief Description
RES SMD 3 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J3R0CS.pdf
Availability of RC1608J3R0CS
QUANTITY
RC1608J3R0CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J3R0CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J3R0CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J3R0CS
Related LinksRC1608, RC1608J3R0CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J3R0CS Details Description
Related parts for RC1608J3R0CS
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO220AA datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM 8DSO datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 70POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 48-LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 5.36A 27 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X7R 1825 datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 24QFN datasheet.pdf