Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J511CS
RC1608J511CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J511CS
Brief Description
RES SMD 510 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J511CS.pdf
Availability of RC1608J511CS
QUANTITY
RC1608J511CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J511CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J511CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J511CS
Related LinksRC1608, RC1608J511CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J511CS Details Description
Related parts for RC1608J511CS
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 12V -15V 15V 80W datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN 12V SOT-143R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
OSC SO 78.125MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP T/H datasheet.pdf
DESICCANT PAK CASE 450 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 30V 225VA datasheet.pdf