Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J752CS
RC1608J752CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J752CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J752CS.pdf
Availability of RC1608J752CS
QUANTITY
RC1608J752CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J752CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J752CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J752CS
Related LinksRC1608, RC1608J752CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J752CS Details Description
Related parts for RC1608J752CS
IC CROSSPOINT SWIT 8X12 32LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.5A (Switch) Lighting 8-PDIP datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 62NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN PLUG datasheet.pdf
AB 20C 20#16 SKT PLUG datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 5% 1/6W 0402 datasheet.pdf