Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J825CS
RC1608J825CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J825CS
Brief Description
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J825CS.pdf
Availability of RC1608J825CS
QUANTITY
RC1608J825CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J825CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J825CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J825CS
Related LinksRC1608, RC1608J825CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J825CS Details Description
Related parts for RC1608J825CS
LENS HOLDER GOLDEN DRAGON BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OSC VCXO 108.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 32K OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO214AB datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V TO249 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf