Stackpole Electronics Inc. RC1KB100K
RC1KB100K picture photo
Mfg. Part Number
RC1KB100K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC1KB100K.pdf
Availability of RC1KB100K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RC1KB100K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1KB100K
Internal Part NumberEIS-RC1KB100K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRC1 Series 04/Aug/2014
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.224" Dia x 0.563" L (5.70mm x 14.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1KB100K
Related LinksRC1K, RC1KB100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC1KB100K Details Description
Related parts for RC1KB100K
CONN HOUSING 6POS .156 W/RAMP datasheet.pdf
CONN MICRO FIT 3.0 8 POS PCB MNT datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
LED PNL MT 11/16" 12V WT YELLOW datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 5' OPEN END datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS GOLD datasheet.pdf
PROCESS MONITORING datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B032FS-4 5C1-2 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf
CAP CER 330PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf