Stackpole Electronics Inc. RC1KB150K
RC1KB150K picture photo
Mfg. Part Number
RC1KB150K
Brief Description
RES 150K OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC1KB150K.pdf
Availability of RC1KB150K
QUANTITY
RC1KB150K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1KB150K
Internal Part NumberEIS-RC1KB150K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.224" Dia x 0.563" L (5.70mm x 14.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1KB150K
Related LinksRC1K, RC1KB150K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC1KB150K Details Description
Related parts for RC1KB150K
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MOSFET DVR SYNC VR12 8-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
3G3_X BRAKING RESISTOR datasheet.pdf
ATTENUATOR N 18GHZ 50OHM 3DB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf