Stackpole Electronics Inc. RC1KB22K0
RC1KB22K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC1KB22K0
Brief Description
RES 22K OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC1KB22K0.pdf
Availability of RC1KB22K0
QUANTITY
RC1KB22K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1KB22K0
Internal Part NumberEIS-RC1KB22K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.224" Dia x 0.563" L (5.70mm x 14.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1KB22K0
Related LinksRC1K, RC1KB22K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC1KB22K0 Details Description
Related parts for RC1KB22K0
CAP CER 150PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CTRLR HOT-PLUG TRPL 56-TQFN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 2000' datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 400 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMF datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
DIODE GP 1.6KV 330A DO205AB datasheet.pdf