Stackpole Electronics Inc. RC1KB2K20
RC1KB2K20 picture photo
Mfg. Part Number
RC1KB2K20
Brief Description
RES 2.2K OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC1KB2K20.pdf
Availability of RC1KB2K20
QUANTITY
RC1KB2K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1KB2K20
Internal Part NumberEIS-RC1KB2K20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.224" Dia x 0.563" L (5.70mm x 14.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1KB2K20
Related LinksRC1K, RC1KB2K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC1KB2K20 Details Description
Related parts for RC1KB2K20
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 80.3VC SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 24.13MM datasheet.pdf
VARISTOR 297V 6KA DISC 13MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
MOD IR RCVR 30KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf