Ohmite RC1R0EA68R0KE
RC1R0EA68R0KE picture photo
Mfg. Part Number
RC1R0EA68R0KE
Brief Description
RES SMD 68 OHM 10% 1W J LEAD
Datasheet Download
RC1R0EA68R0KE.pdf
Availability of RC1R0EA68R0KE
QUANTITY
RC1R0EA68R0KE Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1R0EA68R0KE
Internal Part NumberEIS-RC1R0EA68R0KE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-1300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case8127 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
Height0.278" (7.06mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1R0EA68R0KE
Related LinksRC1R0E, RC1R0EA68R0KE Datasheet, Ohmite Distributor
RC1R0EA68R0KE Details Description
Related parts for RC1R0EA68R0KE
IC TRANSCVR DUAL N-INV 48SSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 8BIT N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 7POS GOLD T/H datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1A 289 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC TERM datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
WBN-PG48 LOCKNUT BRASS datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW SOD80 datasheet.pdf
FAN BLOWER 75X30MM 12VDC datasheet.pdf