Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F130CS
RC2012F130CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F130CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F130CS.pdf
Availability of RC2012F130CS
QUANTITY
RC2012F130CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F130CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F130CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F130CS
Related LinksRC2012, RC2012F130CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F130CS Details Description
Related parts for RC2012F130CS
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO220AB datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 650MA 180 MOHM datasheet.pdf