Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F131CS
RC2012F131CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F131CS
Brief Description
RES SMD 130 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F131CS.pdf
Availability of RC2012F131CS
QUANTITY
RC2012F131CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F131CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F131CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F131CS
Related LinksRC2012, RC2012F131CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F131CS Details Description
Related parts for RC2012F131CS
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 1A 5V datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG ADJ 4A TO220 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX N-INV 14SO datasheet.pdf
SENSOR PRESSUR 1-5V 0-100KPA NPN datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 900BGA datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN HEADER 30PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf