Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F150CS
RC2012F150CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F150CS
Brief Description
RES SMD 15 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F150CS.pdf
Availability of RC2012F150CS
QUANTITY
RC2012F150CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F150CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F150CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F150CS
Related LinksRC2012, RC2012F150CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F150CS Details Description
Related parts for RC2012F150CS
CONN HDR PIN 3 POS METRIMATE AU datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 49VFBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SR BTS CB FT 8 ASY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
1.25 WTB CONN. PLUG TERM datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23 datasheet.pdf