Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F154CS
RC2012F154CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F154CS
Brief Description
RES SMD 150K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F154CS.pdf
Availability of RC2012F154CS
QUANTITY
RC2012F154CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F154CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F154CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F154CS
Related LinksRC2012, RC2012F154CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F154CS Details Description
Related parts for RC2012F154CS
RES SMD 66.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC A/D CONV 2CH 12BIT 8-SOIC datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #02 datasheet.pdf
RES 8.20 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
SPC UMQ SAFETY MAT 48X10 IN datasheet.pdf
CONN DSUB SOLDER CUP datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 46A F7 TO220FP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 05VDC datasheet.pdf