Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F1652CS
RC2012F1652CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F1652CS
Brief Description
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F1652CS.pdf
Availability of RC2012F1652CS
QUANTITY
RC2012F1652CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F1652CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F1652CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F1652CS
Related LinksRC2012, RC2012F1652CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F1652CS Details Description
Related parts for RC2012F1652CS
RES SMD 412K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 145LGA datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX NUT 0.158" NYLON M2 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 5POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf