Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F182CS
RC2012F182CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F182CS
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F182CS.pdf
Availability of RC2012F182CS
QUANTITY
RC2012F182CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F182CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F182CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F182CS
Related LinksRC2012, RC2012F182CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F182CS Details Description
Related parts for RC2012F182CS
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 8SO datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
BACKSHELL DB9 90DEG PLASTIC datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP 35F -10% +30% 2.7V T/H datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf