Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F21R0CS
RC2012F21R0CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F21R0CS
Brief Description
RES SMD 21 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F21R0CS.pdf
Availability of RC2012F21R0CS
QUANTITY
RC2012F21R0CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F21R0CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F21R0CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F21R0CS
Related LinksRC2012, RC2012F21R0CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F21R0CS Details Description
Related parts for RC2012F21R0CS
POT 2.5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 1A 27-38 A/T datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 20POS datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 1.8UH N48 datasheet.pdf